حذف بتن خراب ، آسیب دیده ، متخلخل یا معیوب برای انجام هرگونه کار تعمیراتی ضروری است ، اما میزان این حذف معمولاً از قبل و در مرحله برنامه ریزی قابل تعیین نیست. تصمیم گیری در مورد اینکه چه مقداراز بتن آسیب دیده و باید از بین برود کاری دشوار است زیرا تغییر در خصوصیات بتن به تدریج در امتداد عمق بتن اتفاق می افتد و هیچ خط مرزی سخت و سریعی وجود ندارد.

انفجار بتن آسیب دیده می تواند در بتن اطراف مشکل ایجاد کند و بنابراین استفاده از این روش باید با دقت برنامه ریزی باشد. استفاده از ابزارهای ضربه ای ممکن است باعث ایجاد ترک خوردگی در مقیاس کوچک روی سطح بتن باقی مانده در محل شود. از بین بردن آوار با استفاده از برخی وسایل اولیه معمولاً با استفاده از روش ثانویه مانند خرد کردن ، انفجار شن و ماسه (شن و ماسه تحت فشار با فشار زیاد هوا) یا پرتاب آب با فشار زیاد برای تمیز کردن سطح انجام می شود. برای حذف دقیق تر بتن آسیب دیده در مناطق کوچک ، می توان از برش اره استفاده کرد اما این روش هم مشکلات خاص خود را دارد.

تکنیک های حذف بتن مورد استفاده باید ایمن و مقرون به صرفه باشد و حداقل آسیب را به بتن باقی مانده وارد کند. برخی از تکنیک های حذف بسیار طولانی تر از سایر روش ها هستند اما با محیط زیست سازگار هستند.

دسته های گسترده ای از روش های حذف بتن ، انفجار ، برش ، ضربه زدن ، فرز و …است.

1. روش های انفجار

2. روش های برش

الف) جت آب پر فشار

ب) اره

ج) برش با الماسه

د) برش مکانیکی

ه)حفاری
و) برش حرارتی

3. روش های تأثیرگذار

در این روش ها ، ضربه مکرر سطح بتن با یک ابزار پرانرژی یا جرم زیاد برای شکستن بتن انجام می شود. این روش ممکن است باعث ایجاد ترک خوردگی در بتن مجاور بخصوص در صورت نیاز به حذف عمق جزئی شود. برای این روش از تجهیزات زیر استفاده می شود

الف) سندبلاست خشک

ب) سندبلاست مرطوب

ج) سندبلاست مرطوب فشار بالا

به طور کلی برای حذف لایه های نازک بتن از روی سطح بهترین روش، استفاده از مواد تخصصی و  دستگاه های نظافت صنعتی است.

مواد تخصصی مانند پاک کننده بتن (Concrete Film Remover) و دستگاه های مانند واترجت فشار قوی، پولیشر و….

برای استفاده از خدمات شرکت فراپاک می توانید از طریق لینک های موجود در صفحه تماس با ما اقدام فرمائید و برای رزرو انواع دستگاه های نظافت صنعتی به سایت رنت ابزار مراجعه کنید.

 
 

پیام بگذارید