هنگامی که شما یک انبار را اداره می کنید ، نظافت  و نگهداری انبار از اولویت های اصلی به حساب می آید. محیط کار تمیز نه تنها باعث ایجاد فضای مثبت در کارمی شود بلکه از بروز برخی حوادث هم جلوگیری می کند. نظافت و سازماندهی مناسب باعث افزایش بهره وری می شود.

انبار ها دسته بندی های گوناگون و کاربری متعددی دارند ولی در هر صورت نظافت باعث سهولت در انجام کارها می شود.

پیشگیری از آلودگی بهترین راه برای نظافت و نگهداری انبار است.

چند نکته برای جلوگیری از آلوده شدن محیط:

 آموزش به کارمندان و فرهنگ سازی

تنظیم برنامه نظافتی

تامین تجهیزات نظافتی

تعیین استانداردهای جدید برای کارمندان یک روند یک شبه نخواهد بود. اما اگر برای اجرای برخی از الگوهای نظافتی به طور مداوم وقت بگذارید، در طولانی مدت نتیجه خواهید گرفت.

استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی

غالباً در انبارها مواد متنوعی از جمله مواد خشک ، مرطوب و خطرناک برای جارو کردن وجود دارد. با جاروبرقی های خانگی و معمولی نمی توان به راحتی همه این موارد را تمیز کرد. از بین بردن گرد و غبار انباشته شده در محیط یکی از موارد اصلی نظافت است. گرد و غبار نه تنها می تواند باعث بروز بیماری های جدی در کارگران انبار شود ، بلکه می تواند باعث آتش سوزی و انفجار هم باشد. به همین دلیل است که وقتی صحبت از جاروبرقی و تمیز نگه داشتن انبار می شود ، باید از جاروبرقی های صنعتی استفاده کنید.

اکثر جاروبرقی های صنعتی مجهز به فیلتر آب و خاک هستند.اگر در انبار یا تأسیساتی با مواد قابل اشتعال کار می کنید باید از جاروبرقی های مقاوم در برابر اشتعال استفاده نمایید.

سیستم تخلیه آب

اکثر انبارها و تأسیسات صنعتی نوعی سیستم تخلیه آب (راه آب) دارند. گاهی اوقات این سیستم برای کنترل باران در خارج از ساختمان است و در مواقع دیگر ، برای انجام شستشو یا تمیز کردن در داخل انبار هستند. در هر صورت، ایجاد و حفظ سیستم تخلیه مهم است.

تجمع زباله و گردو غبار و آلودگی در محیط ممکن است باعث، فرسایش فلزات و رشد کپک شود.

مدیریت موجودی انبار

بیشتر فضای انبار به محصولات، قطعات و یا هر آنچه که در انبار نگهداری می شود اختصاص می یابد که اگر مدتی طولانی جا به جا و یا استفاده نشوند، محلی برای تجمع گرد و غبارو آلودگی است. از موجودی خود اطلاع  داشته باشید تا مطمئن شوید که به طور موثر محصولات را مدیریت می کنید موارد مورد نیاز خود را بیشتر از نیاز سفارش ندهید و اگر مورد غیر قابل استفاده ای وجود دارد آن را از محیط خارج کنید. هیچ دلیلی برای نگهداری موجودی غیرضروری وجود ندارد.

اطمینان حاصل کنید که اقلام پر کاربرد شما به راحتی قابل دسترس هستند و برای دسترسی به آنها نیاز به جابجایی تعداد زیادی جعبه نیست.

از مواد شوینده مناسب استفاده کنید

برای نظافت محیط باید تجهیزات نظافتی و مواد شوینده مناسب تهیه کنید. اگر فقط پارچه و آب تهیه کرده اید ، نمی توانید انتظار داشته باشید که کارمندان شما فضای کار خود را تمیز کنند. انتخاب مواد شوینده مناسب می تواند دشوار باشد.

انتخاب مواد شوینده مناسب کاملاً به هدف و مورد نظافتی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر در نظر دارید، زنگ زدگی را از بین ببرید یا  می خواهید با پاک کننده های اسیدی کف را بشویید. باید توجه داشته باشید که پاک کننده های اسیدی می توانند به برخی از انواع کف آسیب برسانند.مواد شوینده مورد استفاده شما بی خطر و موثر باشد.

تجهیزات نظافت انبار

برای نظافت انبار و تاسیسات باید از تجهیزات مناسبی استفاده کنید، تمیز نگه داشتن انبار و پیشگیری از آلودگی، نظافت را کاری آسان و ممکن می سازد.وقتی نظافت را در اولویت قرار می دهید، باعث افزایش ایمنی و کاهش هزینه های ناشی از آلودگی می شوید.

این نکات تنها چند مورد از روشهایی است که با رعایت آن ها می توانید انبار خود را تمیز نگه دارید.

برای استفاده از انواع خدمات نظافت صنعتی می توانید با کارشناسان ما در شرکت فراپاک سازان آوا تماس بگیرید و در برای استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی به سایت رنت ابزار سر بزنید.

پیام بگذارید