گسترش و توسعه روز افزون علم و فناوری در عصر حاضر موجب تخصصی شدن مهارت ها و عملیات ها شده است. یکی از این عملیات ها که در تمامی اماکن مسکونی، تجاری و صنعتی به شکل روزانه و منظم انجام می پذیرد؛ امور نظافتی است. خدمات نظافتی متناسب به نوع محیط و عملیات به چهار دسته نظافت داخلی، نظافت محوطه و نما، نظافت محوطه صنعتی و عملیات های نظافتی صنعتی ویژه تقسیم می گردد که در ادامه به بیان تفصیلی هر کدام از آن ها می پردازیم.

نظافت داخلی

در دنیای امروز ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و بیمارستان ها و … با وسعت زیادی ساخته می شوند و در نتیجه نیروی انسانی به تنهایی قادر به پاسخگویی به نیاز های خدماتی و نظافتی چنین محیط هایی نمی باشد. نظافت داخلی به چهار بخش نظافت و شستشوی کف،کفسابی، نظافت عمومی و نظافت تخصصی تقسیم می شود. تمامی این ساختمان ها به طور مداوم به نظافت و شستشوی مناطق مختلف ساختمان نیاز دارند و خدمات رسانی به مناطق داخلی مجموعه مانند لابی و راه پله و کف و آسانسور و حتی مبلمان و فرش ها با شیوه تخصصی تر و با امکانات و دستگاه های خاص تری انجام می پذیرد. لذا برای انجام نظافت هر قسمت از ساختمان دستگاه مخصوص با نیروی آموزش دیده در نظر گرفته می شود تا در کمترین زمان ممکن و با بازدهی حداکثری، نتیجه کار با بهترین کیفیت حاصل گردد. در این بین نظافت تخصصی محوطه بیمارستان ها و اتاق عمل و آشپزخانه های بزرگ رستوران ها از حساسیت بیشتری برخوردار می باشد. در ادامه برای آشنایی با بخش های مختلف نظافت داخلی در شرکت خدماتی توضیحات تکمیلی تری مبنی بر تقسیم بندی موارد زیر مجموعه ای ارائه می شود.

نظافت و شستشوی کف

تردد زیاد در محوطه های مختلف ساختمان های تجاری، مسکونی، هتل ها و پارکینگ از مهم ترین عوامل آلودگی کف زمین می باشد. هر چه میزان تردد بیشتر باشد به همان میزان آلودگی بیشتر و نیاز به خدمات بیشتر می شود. در این بین پارکینگ های مجتمع های تجاری پر رفت و آمد دارای استهلاک بیشتری بوده و نیاز بیشتری به شستشو و نظافت کف توسط شرکت خدماتی دارند. برای انجام عملیات نظافت، دستگاه های سوییپر صنعتی قابل استفاده اند. این دستگاه ها با استفاده از برس های خود، ضایعات موجود در محیط را جمع نموده و به مخزن انتقال می دهد. شستشوی کف و تمیز نمودن آن نیز بوسیله دستگاه های اسکرابر و حتی فرش شوی انجام می شود. اسکرابر با پاشش آب و بهره مندی از برس های دوار، آلودگی های سطح زمین را جدا می نماید. دستگاه های فرش شوی نیز عملکردی مشابه کف شوی ها داشته با این تفاوت که عمدتا برای شستشوی فرش و موکت مورد استفاده قرار می گیرند.

کفسابی

از فواید کفسابی می توان به براق نمودن سنگ ها و از بین بردن لک ها و هموار نمودن سنگ های دارای اختلاف ارتفاع جزیی که تراز نمی باشند استفاده می شود. با توجه به نوع نیاز از پولیش سنگ و پارکت نیز برای براق نمودن و از بین بردن لک ها در مناطق مختلف کفپوش استفاده می شود.

نظافت عمومی

از سری مناطق پر رفت و آمد مجتمع های تجاری و هتل ها می توان به راه پله ها، لابی ها و سرویس های بهداشتی اشاره کرد که نیاز به تمیز نگهداشتن مداوم می باشد. ساختمان های اداری هم با توجه به رفت آمد بالا و تجمع کارکنان در محوطه اداری از مناطق پر رفت آمد در بین ساختمان ها محسوب می شود و می بایست به طور مداوم نظافت و شستشو شود. شستشوی کف زمین در لابی ها و راهرو های مجتمع های تجاری بوسیله دستگاه اسکرابر انجام می شود. تمیز نمودن داخل سرویس های بهداشتی نیز بیشتر توسط واترجت صنعتی صورت می گیرد.

نظافت تخصصی

یکی از قسمت های مهم نظافت داخلی نظافت تخصصی محوطه و مکان های خاص می باشد. در این زیرشاخه بیمارستان، اتاق عمل، آسانسور و پله برقی نیاز به تخصص و رعایت نکات ایمنی و دستگاه های کاملا مناسب با شرایط کار می باشد که در این بین شرکت خدماتی، کارها را به بهترین شیوه ممکن انجام می دهد. این شرکت ها، برای شستشوی کف زمین در این اماکن، عموما از اسکرابر های دستی استفاده می نمایند.

نظافت محوطه و نما

ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و بیمارستان ها و … به غیر از خدمات ذکر شده برای بخش داخلی، نیاز به جمع آوری ضایعات از سطح محوطه ها و شستشوی نما نیز دارند. با توجه به وسیع بودن مساحت پروژه ها به طور کلی نظافت محوطه ساختمان ها و نمای آنها به سه بخش مجزا تقسیم می شود. این بخش ها شامل نظافت محوطه، نماشویی و شستشوی شیشه می گردند. توضیحات تکمیلی در باره هر بخش در ادامه مطلب داده خواهد شد.

نظافت محوطه

در نظافت محوطه اعم از مسکونی، تجاری و تفریحی با توجه به چیدمان فضای محوطه از نوع کف پوش، وجود نرده، وسایل ورزشی و تفریحی و آب نما و … دستگاه های مخصوص نظافت با توجه به نیاز مجموعه، مورد استفاده قرار می گیرد. نظافت اماکن ورزشی و استخرهای شنا نیز از جمله خدمات بخش نظافت محوطه در شرکت خدماتی می باشد. برای جمع آوری زباله ها و خاک موجود در محیط، دستگاه های سویپر صنعتی بکار می آیند. این دستگاه ها سرعت نظافت را چند برابر نموده و در به حداقل رساندن انتشار گرد و غبار در محیط موثرند.

نماشویی

در این قسمت شستشوی انواع نمای آجری، سنگ، کامپوزیت و … امکان پذیر می باشد و هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. انجام امور نماشویی عموما بوسیله دستگاه واترجت یا نماشوی صورت می گیرد. واترجت ها که آب را با فشار بالا به سطح می پاشند، با بهره گیری از لنس های بلند قادر به شستشوی نمای ساختمان ها می باشند. دستگاه های نماشوی نیز بطور ویژه برای انجام این امور طراحی شده اند. این دستگاه ها با بهره گیری از لنس های بلند و سیستم تصفیه، آب خالص شده را بر روی نمای ساختمان ها می پاشند.

شستشوی شیشه

در شستشوی نمای شیشه از سه روش شستشوی شیشه با بندباز، بالابر و دستی استفاده می شود. شستشوی دستی برای شیشه ها با ارتفاع کم استفاده می شود و نماهای با ارتفاع زیاد از دو روش دیگر استفاده می شود. امروزه دستگاه های پیشرفته ای نیز به بازار آمده اند، که بطور تخصصی برای شستشوی نما و شیشه استفاده می شوند. این دستگاه ها که نماشوی نام دارند، با بهره گیری از لنس بلند، بدون نیاز به بالابر و از روی سطح زمین، شیشه را شستشو می دهند. استفاده از آب خالص در این دستگاه ها موجب شده تا بعد از پایان عملیات، هیچگونه لکی بر روی شیشه باقی نماند.

نظافت محیط های صنعتی توسط شرکت خدماتی

نظافت در محیط های صنعتی یکی از مهمترین عوامل در سلامت افراد و نگهداری و بالا رفتن طول عمر دستگاه ها می باشد. این روش در شرکت خدماتی دارای چهار بخش شستشوی کف، جمع آوری و انتقال مواد، نظافت عمومی و نظافت تخصصی می باشد. با اینکه سر فصل های این بخش با نظافت داخلی یکسان می باشد اما از لحظ علمی و عملی نوع فعالیت ها و کاربردها با هم متفاوت است. شستشوی کف محوطه و انتقال و جمع آوری مواد صنایع پتروشیمی، نظافت تجهیزات و نظافت ناوگان ریلی و هوایی با دید و روش های تخصصی را یکی از مهمترین نیازهای محیط های صنعتی می توان محسوب کرد.

شستشوی کف

شستشوی کف محوطه انبار و خطوط تولید صنعتی به طور مداوم از لحاظ مسئله سلامتی افراد، پاکیزگی محیط و بهداشت دارای اهمیت می باشد. اسکرابر صنعتی با استفاده برس های دوار خود، قادر به جدا نمودن آلودگی های سطحی و عمیق از این محیط ها می باشد. در صورتیکه آلودگی، بسیار عمیق باشد، کاربر می تواند با افزودن مواد شوینده به مخزن دستگاه، آن ها را از بین ببرد.

جمع آوری و انتقال مواد

شرکت خدماتی جهت جمع آوری مواد و نظافت محیط با توجه به نوع مواد جامد یا مایع، مکنده را انتخاب می کند. برای جمع آوری مواد از محل پروژه به مکان ثانویه نیز از مکنده ها استفاده می شود. این روش برای لایروبی رودخانه ها و لجن کش و همچنین در صنایع پتروشیمی برای انتقال مواد از محلی به محل دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

نظافت عمومی

نظافت عمومی شرکت خدماتی دارای زیرمجموعه های مختلف جمع آوری ضایعات از سطح انبار و سالن های تولید، شستن تجهیزات صنعتی، آشپزخانه های صنعتی و همچنین شستن ماشین های بزرگ صنعتی می باشد. هر بخش از این عملیات ها توسط یک دستگاه انجام می شود. جمع آوری زباله و ضایعات توسط سویپر صنعتی و شستشوی ماشین آلات، آشپزخانه های صنعتی و تجهیزات بوسیله دستگاه واتر جت انجام می پذیرد.

نظافت تخصصی

نظافت تخصصی ناوگان ریل و هوایی، شستشوی مبدل حرارتی، مخازن، لوله و کانال به شیوه کاملا تخصصی و با متد روز دنیا انجام می پذیرد. این عملیات ها بوسیله دستگاه های واترجت مجهز به تجهیزات تخصصی صورت می گیرد.

عملیات های سنگین صنعتی

شرکت خدماتی علاوه بر نظافت های داخلی، صنعتی، محوطه و نما عملیات صنعتی، توانایی انجام عملیات تخریب بتن، رنگ بری و لایه برداری از بدنه های کشتی و مخازن را دارد.

عملیات تخریب

یکی از سخت ترین عملیات های ساختمانی، تخریب سازه های بتنی می باشد. این عملیات ها گاهی اوقات با توجه به اشتباه محاسباتی، موجب آسیب سازه ساختمان و فرو ریختن ساختمان بر سر تخریب کنندگان شده است. شرکت خدماتی برای تخریب بتن از دستگاه های واتر جت با فشار کاری بسیار بالا بهره می برد. این دستگاه با تجهیز به نازل های دوار مخصوص، توانایی بالایی در تخریب بتن دارند.

رنگ بری و لایه برداری

رنگ بری و لایه برداری از روی بدنه کشتی و مخازن، زنگ بری و لایه برداری تجهیزات صنعتی از جمله خدمات مهم این بخش می باشند. انجام این گونه عملیات ها نیز، توسط دستگاه های واتر جت صنعتی مجهز به لنس و نازل مخصوص انجام می شود.