استفاده از کفپوش های سنگی در مراکز تجاری و مجتمع های مسکونی واقامتی به واسطه طول عمر بالا و زیبایی بی نظیر این کفپوش ها امر متداولی می باشد. مسلما تردد افراد بر روی این سطوح، جا به جای تجهیزات و وسایل بر روی این نوع کفپوش ها و همچنین ریزش مواد که اغلب خاصیت اسیدی دارند، موجب آسیب آنها می گردد. عدم نگهداری مناسب و همچنین استفاده نادرست از شوینده هایی چون جوهر نمک برای شستشو و نظافت سطوح سنگی، از دیگر مواردی  می باشد که باعث آسیب سطوح می گردد. در شرایطی که آسیب وارد آمده به کفپوش های سنگی شدید بوده و درخشندگی آنها از دست رفته باشد، با استفاده از عملیات احیا و ساب سنگ،‌ جلوه اولیه این سطوح را به آنها باز می گردد.

ویژگی های دستگاه ساب سنگ

دستگاه ساب سنگ دستگاهی تخصصی و صنعتی برای لایه برداری از روی سطوح می باشد. سطح مقطع این دستگاه ها که در تماس مستقیم با سطوح کف می باشد دارای لقمه بوده و چرخش پر سرعت این لقمه ها موجب لایه برداری از روی سطوح می گردد. با توجه به اینکه کفپوش های سنگی به دو دسته سنگ های نرم و سنگ های سخت دسته بندی می شوند، لقمه های به کار رفته در دستگاه ساب سنگ داری درجات گوناگونی می باشند.از دیگر عوامل اثر گذار در انتخاب لقمه ها می توان به عمق و شدت آسیب های وارد شده بر روی کفپوش ها اشاره نمود. در نهایت پس از اتمام عملیات لقمه ها، به منظور فراهم نمودن بالاترین سطح درخشندگی و براقیت، ادامه فرآیند ساب زنی با استفاده از پد هایی با سختی های گوناگون انجام می گیرد تا در نهایت درخشندگی و براقیت مطلوب حاصل گردد. لازم به ذکر است با توجه به حساسیت بالای عملیات ساب و ارائه سطحی کاملا یکنواخت،‌ نیزمند کاربران ماهر و دوره دیده می باشد.

انواع عملیات ساب زنی

به طور کلی ساب زنی سطوح  کف به دو طریق خشک و تر انجام می شود. در شیوه ساب زنی خشک، حجم بالایی از ذرات ریز گرد و غبار در هوا پراکنده می شود. در ساب خشک به منظور مهار ذرات معلق و جمع آوری گرد و غبار ناشی از لایه برداری از روی سطوح،‌ نیاز به دستگاه مکنده یا غبارگیر صنعتی با توان بالا می باشد. در شیوه ساب زنی تر، از آب به عنوان یک عامل روان ساز و خنک کننده استفاده می شود، در نتیجه دمای حاصل از اصطکاک ایجاد شده به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. در استفاده از شیوه تر، به منظور جمع آوری و ممانعت از انباشت دوغاب حاصل از عملیات نیاز به دستگاه جاروبرقی آب و خاک می باشد.

ویژگی های یک عملیات ساب زنی با کیفیت

مسلما هدف از ساب زنی سطوح کف،‌ باز گرداندن درخشدگی و براقیت سطوح و حذف لکه ها و خط و خش از روی کفپوش ها می باشد. در نتیجه در پایان عملیات ساب  زنی، باید نتیجه مطلوب و در خور توجه ای حاصل شود. با  توجه به اینکه در عملیات ساب زنی لایه ای به قطر 1 تا 2 میلیمتر از جرم و رسوبات انباشته بر روی سطوح، برداشته می شود،‌ حفظ یکنواختی در تمامی بخش ها امری لازم و ضروری می باشد. علاوه بر این در یک عملیات ساب زنی با کیفیت، با توجه به اینکه تمامی پستی و بلندی های سطح کاملا از بین رفته  و سطح کاملا یک دست می باشد، میزان براقیت  و درخشندگی کفپوش ها در تمامی بخش ها یکنواخت است. لازم به ذکر است با توجه به اینکه دسترسی به گوشه ها و کناره ها بااستفاده از دستگاه های بزرگ به راحتی مقدور نمی باشد برای ارائه یک ساب با کیفیت از دستگاه های  دستی که ابعاد کوچک تری دارند، استفاده می شود.

شرکت فراپاک سازان آوا توانایی ارائه کلیه خدمات نظافتی، ساب سنگ و پولیش را دارد و شما می توانید برای مشاوره درباره ی تعمیر، بازگردانی و نگهداری سنگ خود، با شرکت فراپاک  سازان آوا تماس بگیرید.